Języki w aplikacjach:   aplikacja E8   aplikacja Matura

Shakespeare in school - Warsztaty teatralno-językowe

Dział: gramatyka-angielska, języki obce, Poznań

To nowatorski, pilotażowy program zajęć pozalekcyjnych w formie warsztatów językowych, teatralnych i interpersonalnych. Projektodawcą jest Poznańska Wyższa Szkoła Biznesu i Języków Obcych.

Skąd pomysł na realizację projektu „Shakespeare in School”?

Cały projekt „Shakespeare in School” jest owocem wielu lat doświadczeń w realizacji autorskich warsztatów teatralnych stworzonych i prowadzonych przez Grzegorza Chołuja - aktora i trenera rozwoju osobistego - w trakcie letnich obozów językowych w Nowej Studnicy organizowanych przez Studium Języków Obcych przy Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. I właśnie tam – w Nowej Studnicy, w czasie wakacji, w pięknym miejscu, wśród lasów i jezior, na granicy Drawieńskiego Parku Narodowego narodził się pomysł stworzenia oryginalnych warsztatów teatralnych, które łączą w sobie trzy aspekty:
  • przygodę z teatrem,
  • rozwój umiejętności emocjonalnych i społecznych,
  • język angielski.
Tak powstał projekt warsztatów teatralno-językowych poświęconych Shakespeare’owi pod nazwą „Shakespeare in School”, którego projektodawcą jest Poznańska Wyższa Szkoła Biznesu i Języków Obcych – projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i skierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Jakie cele przyświecają realizacji projektu?

Mimo, że jednym z podstawowych zadań szkoły jest rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów, to w rzeczywistości rola szkoły i systemu edukacji w ogóle ogranicza się do realizacji tzw. minimum programowego. Szkoła w oczach uczniów bardzo często jawi się jako miejsce, do którego uczęszczają z przymusu, nauka zaś jako przykry obowiązek. Trzeba sobie tutaj zadać pytanie gdzie jest miejsce w takim systemie na pasję, motywację, rozwój, wyobraźnię, kreatywność... Oczywiście na taką sytuację wpływ mają takie czynniki jak: przestarzały system edukacyjny, brak chęci i wyobraźni ze strony kadry pedagogicznej, mało atrakcyjne formy przekazywania wiedzy, czy wreszcie brak pieniędzy na zajęcia dodatkowe i na samą edukację w ogóle. Nie należy zapominać tutaj jednak o jednej, bardzo istotnej rzeczy: to My – Dorośli - Nauczyciele tworzymy ten system i w dużej mierze to, w jaki sposób przekazujemy wiedzę ma wpływ na to, jak kształtujemy postawy i charaktery uczniów. W tym całym „procesie edukacyjnym” nie zapominajmy także o rzeczy podstawowej, o spotkaniu dwojga ludzi: ucznia i mistrza, i wzajemnej relacji miedzy nimi.

W związku z brakiem odpowiedniej oferty większość uczniów nie korzysta z żadnej formy rozwijających zajęć pozalekcyjnych. Wpływa to nie tylko negatywnie na poziom wykształcenia osób opuszczających polskie szkoły, ale także na niski poziom u nich takich kompetencji jak poprawna samoocena, wiara w siebie, kreatywność, świadomość i samokontrola emocjonalna czy umiejętność radzenia sobie ze stresem. Niestety niski poziom tych kompetencji wiąże się także z mniejszą konkurencyjnością absolwentów na rynku pracy. Jak przeciwdziałać takim negatywnym tendencjom? Obok jakościowych zmian w samym systemie edukacji, należy zwiększyć także dostęp do zajęć pozalekcyjnych, prowadzonych w takiej formie by jednocześnie zapewnić podniesienie poziomu edukacji uczniów oraz atrakcyjną dla nich ofertę. Drugą sprawą, która miała wpływ na wybór działań objętych projektem były niepokojące sygnały na temat liczby młodzieży uczącej się języków obcych i jej wyników osiąganych w testach w województwie wielkopolskim oraz treści dokumentów strategicznych dla województwa i dla samego Poznania dotyczące m.in. promowania efektywnych metod nauczania języków obcych, stymulowania indywidualnego twórczego rozwoju młodzieży.

Pragnąc realizować zadania zgodnie z potrzebami Wielkopolski oraz Poznania zaplanowaliśmy i rozpoczęliśmy realizację pilotażowego projektu warsztatów teatralno-językowych, których głównym celem jest podniesienie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz aktywizacja twórczych zdolności przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Jakie mamy cele szczegółowe?


  • praktyczna nauka języka angielskiego w oparciu o tematyczne (związane ściśle z tematyką projektu) zajęcia lektorskie,
  • rozwój kompetencji emocjonalnych osobistych (zagadnienia związane z inteligencja emocjonalną – świadome zarządzanie emocjami) i społecznych (udoskonalenie współpracy w grupie – zależność, wsparcie, odpowiedzialność wg zasady „wygrany-wygrany”), oraz rozwój kreatywności i wyobraźni,
  • stworzenie amatorskiego przedstawienia – pokazu pracy warsztatowej na zakończenie cyklu warsztatów rozwojowych i teatralnych.

Czego oczekujemy po realizacji projektu?

  • twórczego podejścia do nauki języka obcego i do całego procesu edukacji - kreatywna postawa,
  • świadomość uczestniczenia w „teatrze życia codziennego” - rozpoznanie kompetencji emocjonalnych, zrozumienie zasady konsekwencji, wymiany energii i założenia, że szacunek jaki mamy do siebie przekłada się na szacunek do innych i vice-versa,
  • większej świadomości obywatelskiej, której źródłem jest praca nad sobą, kreatywność, szacunek do drugiego człowieka i poszanowanie wartości, takich jak życzliwość, solidarność, otwartość,
  • niezwykłych wspomnień - niezapomnianej przygody z teatrem,
  • wykorzystania wyobraźni, jako „narzędzia” w świadomym życiu i skutecznym działaniu.

Jakie przygotowaliśmy dla Was formy zajęć?: Zajęcia maja formę interaktywnych warsztatów tematycznych:



  • WARSZTATY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO – w wymiarze 36 godzin, prowadzone w języku polskim i angielskim - tematycznie skupione wokół postaci Williama Shakespeare’a, jego twórczości, czasów w których żył i języka którym pisał,
  • WARSZTATY INTERPERSONALNE w wymiarze 12 godzin, prowadzone w języku polskim – skupione wokół rozwoju osobowości i inteligencji emocjonalnej uczestników, świadomości ich słabych i silnych stron, rozpoznaniu podstawowych kompetencji emocjonalnych i społecznych niezbędnych w świadomym życiu,
  • WARSZTATY TEATRALNE w wymiarze 24 godzin, prowadzone w języku polskim i angielskim, jako uwieńczenie projektu, finalizowane pokazem pracy warsztatowej ze scen Shakespeare’owskich w oryginale.

data ostatniej modyfikacji: 2009-10-09 10:04:12
Komentarze
Polityka Prywatności